Zdroj: zpravykarlovarsko.cz
Vedením Alžbětiných lázní je od roku 2019 pověřený Ing. Václav Benedikt (hnutí ANO 2011). Co se pod jeho taktovkou změnilo a co čeká na svoji realizaci? Udrží veřejný městský lázeňský provoz? Přežily covid. Přežily tendence prodat je. Přežily nezájem mnohých politiků. A co volby? Jak to bude po nich?
A co je to ten „generel komplexního využití Alžbětiných lázní? Jak vnímáte předešlé roky s Alžbětinými lázněmi?
Bylo to velmi hektické období. Pokud se zakousnete do takového úkolu, jako je záchrana posledních lázní v Karlových Varech, s tím, kolik si tím vlastně získáte nepřátel a čemu všemu musíte čelit, často se nepřestáváte divit, na kolika frontách je třeba paralelně pracovat.
Jste spokojen s tím, kam se Alžbětiny lázně posunuly?
To je otázka na mnoho odpovědí. Jsem i nejsem. Nejsem spokojen, kam se dostaly lázně a karlovarská tradice za posledních 30 let. Nalijme si čistého vína. Dlouhodobé neinvestování, chátrání, předělání na akciovku…vše se krásně připravovalo na laciný odprodej „strategickému partnerovi“ – zlodějna za bílého dne. Jsem spokojený, že máme hotovou koncepci celkové revitalizace, co má smysl a je proveditelná. Myslím, že je to pecka. Nespokojený jsem s tím, že se napříč politickými subjekty nepodařilo protlačit více projektů a strategií, které jsem pro Alžbětinky a jejich návštěvníky připravil. Jsem spokojený, že jsou zprojektované zásadní věci, jako je střecha. Teď jen realizovat. Jsem rád, že realizace začali, jsem rád, že jsem ustál všechny tlaky i covid s opozicí a lázně jsme neuzavřeli. Jsem rád, že jsme zamezili jejich prodeji. Jsem rád za vzkazy od našich klientů, kterým pomáháme a které zachraňujeme.
Jaký v tom vidíte smysl?
Ten zásadní. Jak budovat společnost, která je na něco hrdá, jak jí uživit, jak jí přinést dobré pocity a jistotu, jak chtít, aby někde žili lidé, jak moci věřit v budoucnost, když nerozvinete, co vám tu zanechali předkové a co Vám nabízí příroda? Jak moci nezúročit něco, co je zcela ojedinělé na celém světě? Prodá oráč koně se kterými orá, protože něco stojí jejich obživa? Prodá podnikatel továrnu, co živí jeho zaměstnance a jeho samotného? Švec nepřestane šít boty, neprodá vercajk a nepůjde probendit utržené peníze, aby pak naříkal, že mu utekla žena a nemá na jídlo. To je úplně to samé. Vary mají právě teď datovanou 500 let trvající lázeňskou tradici. Na ní se rozvinuly, ta je živí a činí unikátními na celém světě.
Ano, ale kasa není bezedná a jsou tu chodníky s dírami a všechny ty nutné běžné náklady….
Jistě, tak jako všude. Už jsem to několikrát zmiňoval. Město je jako živý organismus. Vezměme si člověka. Bolí ho a natékají mu nohy, má exzémy, různá zranění, zadýchává se a hůř se mu chodí. Je to tím, že má nemocné srdce a churavou mysl. Díky tomu se mu zle dýchá, má otoky a exzémy. Zvykli jsme si kupovat drahé masti a obklady na ruce a nohy, pokud ale neléčíme příčinu, je to pořád dokola. Srdce města je lázeňství a cestovní ruch. To organismus města živý. Jasná a bystrá mysl je jeho vedení. Pokud tyto dvě veličiny klapou, jak mají, je na silnice, chodníky a já nevím na co všechno. Po vyléčení srdce a mysli je po otocích, dýchavičnosti a bolestech. Nekupujme masti na dluh, uzdravujme. Je to náročnější, ale má to smysl.
A ten „generel Alžbětiných lázní“ je tedy co?
Příprava celkové resuscitace – revitalizace. Je to fahrplan, který nastavuje co, za jak dlouho, za kolik peněz a s jakým předpokládaným výsledkem má být v Alžbětiných lázních.
A co tam tedy má být?
Pneuservis…. dělám si legraci, samozřejmě že komplexní veřejné lázně. Tak jako v Budapešti, Baden Badenu a dalších metropolích a lázeňských mekách. Tradice, preciznost, kvalita, historie… to všechno přitahuje návštěvníky a návštěvníci jsou stavebními kameny cestovního ruchu a cestovní ruch nás živí. Proč vymýšlet vymyšlené?
A kdo sem jako bude jezdit?
Mám pocit, jako by se mne už na to ptali…. tak sto-tisíckrát. To, že nastal odliv klientely, na kterou jsme tu byli zvyklí a o kterou nebylo moc třeba bojovat, protože při utrácení nepřemýšlela a pobývala zde dlouhodobě, ještě neznamená, že lázeňství a cestovní ruch pověsíme na hřebík ne?
Jen na tom teď budeme muset makat, nic nedostaneme zadarmo a musíme se předvést a tím hlavním na našem lázeňském jídelníčku má být něco, z čeho se návštěvním slušně řečeno posadí na pozadí a tím mají být centrální lázně, kde zažije vše, co tu umíme.
Provoz Alžbětinek tedy bude vypadat jak?
Vřídelní a rašelinové lázně od historického provozu po nejmodernější techniky hlavně vodoléčebných metod, odborné rehabilitace, vřídelní bazénové centrum, rozsáhlý samoobslužný balneo wellness provoz, kde si každý užívá dle svých představ, vše s doprovodem služeb, jako je stravování, fitness, odpočinek, relaxace. Lázně pro širokou veřejnost, pro občany regionu a pro návštěvníky odkudkoli. Prostě resuscitace. Jak si o to píší naši klienti: „zachovejte nám veřejné lázně a hlavně je opravte“.
A kolik to má stát?
Finanční analýzu, která se teď překlápí do ekonomické analýzy nám zpracovali na Vysoké škole ekonomické v Praze. Dle kompletních propočtů má celková revitalizace přijít na 1,2 miliardy korun. Referenčním obdobím investice je 20 let, výpočet počítá se všemi náklady budoucího provozu a s velkou rezervou na straně příjmů, aby byl plán co nejreálnější a připravený na možné výkyvy. Ze všech parametrů vychází se započtením hodnoty zrekonstruované a vybavené budovy doba návratnosti investice 19,7 roku.
A kde se na to vezme?
Už jde po Varech zvěst, že jsem se úplně zbláznil, že jsem připravil ne za 1,2 mld. Kč ale za 2 mld. Kč opravu lázní, a kde se na to vezme. Variant financování je několik a to i nehledě na to, že celé dílo je možné realizovat po etapách. První možnou volbou je úvěr města s roční splátkou 100 mil. Kč při ročním rozpočtu města 1,2 mld. Kč žádný problém a na modelu KV Arény, která bude právě doplacená, je vidět, že z toho město nekrvácí. Dalšími jsou možné rezervy státního rozpočtu, kde je ale třeba silné politické spolupráce město – kraj – vláda. Pokud tedy místní politici budou chtít….
Dále se na diskuzích, kde jsem plán představoval mluvilo i o veřejné sbírce, vnějších podporách, to samozřejmě možné je, no a o dotacích právě na dílčí etapy. Vše samozřejmě umožňuje i vstup investora, ale to tak, aby nám zase nechtěl někdo z lázní dělat hotel. Kdyby varianty a možnosti nebyly, nepřicházeli bychom s tímto plánem.
Věříte v záchranu Alžbětiných lázní?
Ano, věřím a hlavně proto dělám vše, co je v mých silách, protože v tomto projektu vidím paralelu pro celé město a jeho budoucnost. Plán jejich rozvoje připravuji tak, aby nebyl konkurencí zdejším podnikatelům, hotelům a službám, abychom jsme se vzájemně potřebovali a rostli spolu.
A co volby, jak to bude po nich?
Řeknu vám, jak je to před nimi. Dohady, kdo na jaké pozici, kde bude… po volbách to bude tak, že koho si veřejnost zvolí, toho tam bude mít. Podívejte se, kdo co doposud dělal, kdy jste koho kde viděli něco udělat a ne se jen prsit před foťákem a co pro město a region chcete do budoucna. Za mne, budu-li mít podporu, budu za Alžbětiny lázně bojovat dál.
Odpovídal Ing. Václav Benedikt, předseda představenstva Alžbětiny Lázně a.s., zastupitel statutárního města Karlovy Vary (hnutí ANO 2011), rodák a patriot.
Zdroj: zpravykarlovarsko.cz