Alžbětiny lázně v Karlových Varech jsou jediným místem, kde se dnes můžeme oddávat ozdravným působením jako za Rakousko – Uherské monarchie včetně všech moderních postupů, jak během 20. století přicházejí.
Z původních šesti lázeňských domů zůstaly v Karlových Varech jako jediné a poslední centrální městské lázně. Historie sahá do roku 1906, zlaté éry lázeňství, kdy během lázeňské sezóny byly zdejší hotely plně obsazené a klienti docházeli do centrálních lázeňských domů. Ve všech prostorách AL se tehdy poskytovaly procedury, uvádí se, že až 2500 za den -koupele, zábaly, masáže a vodoléčba. Dále byl v 70. letech minulého století vestavěn do dvora bazénový komplex s plaveckým bazénem a saunami.
Obzvláště v této výjimečné době v utahujícím se závoji virové pandemie, která mění chod společnosti, ovlivňuje lidské životy a drtí mnohé, na co jsme zvyklí, jsou lázně jako oázou v poušti, záchranným člunem na rozbouřeném moři. Zde se převádí síla léčivých přírodních zdrojů, um výjimečných profesionálů a mnohasetletá tradice karlovarského lázeňství pro udržování vitality, energie, pohyblivosti a také pro jejich navracení po těžkých nemocech, úrazech, v únavě a stresu.
Město Karlovy Vary je jedním z nejvíce postižených měst v rámci virové krize v ČR, a přesto udržuje a lidem přináší svůj největší poklad – lázeňskou péči formou veřejné služby v Alžbětiných lázních. Dá se to chápat jako dar zdraví, energie, posílení imunitního systému, ale i odpočinku, psychické pohody a oddychu od strachu a neklidu. V době, kdy se hovoří o škrtech, utahování opasků, rušení toho či onoho město provozem, neuzavřením Alžbětiných lázní a jejich podporou dává jasně najevo, že člověk a jeho zdraví jsou a budou vždy na prvním místě. Vždyť Alžbětiny lázně běží jako živý organismus bez jediné prodlevy od roku 1906.
Za poslední desítky let nebyly provedeny žádné zásadní opravy budovy, takže výsledný smutný pohled na chátrající lázně je toho přímým důsledkem. Přesto se podařilo dosáhnout alespoň dílčí úpravy interiérů, vytvoření nových procedur (od roku 2006 se tu například zbudovala solná jeskyně, procedura na střevní výplachy, jako první v Karlových Varech začala fungovat celotělová kryoterapie, opravily se kabiny koupelí atd.)
Pod vedením představenstva od ledna 2019 v čele s ing. Václavem Benediktem se konečně blýská na lepší časy… to, co se zdálo jako absolutně nemožné a ve stadiu snů a přání, se pomalu, ale jistě začíná plnit. Docílilo se toho, že Město Karlovy Vary se zavázalo AL neprodat, udržet provoz AL a představenstvo podniká konkrétní kroky k naplňování tohoto cíle. Opravují se kabiny SISSI s romantickou vřídelní koupelí pro dva, rozeběhnuta je generální oprava výtahu, jsou připravené podklady nutné pro projekty na opravu střechy, výměnu oken, opravu chodeb, samoobslužné vřídelní lázně, rozšíření tradičních procedur, doprovodných služeb pro pohodu a příjemný pobyt v lázních v co nejdelší možné době atd…
Společně budeme doufat, že s pomocí přízně místních občanů, pomocí Města Karlovy Vary a stálou intenzivní pracovní činností zaměstnanců a představenstva budou Alžbětiny Lázně, a.s. mít velkou naději přežít tyto dny a měsíce a bude je v nadcházejících letech čekat pokračování a prosperita. Dle slov Ing. Václava Benedikta, předsedy představenstva společnosti Alžbětiny Lázně a.s. „Zásadním pro všechny zúčastněné je zvolit mezi jednoduchou a správnou cestou tu správnou. Minulost je neměnná, současnost provází náš neutuchající zápal, budoucnost tvoříme již teď. Ať je tedy na co koukat„.
Autor: Komerční sdělení
Zdroj: Denik.cz