Alžbětiny lázně jsou posledním představitelem tradičního lázeňství města Karlovy Vary. Je to jediné místo ve Varech s rozsáhlým programem poskytované lázeňské a rehabilitační péče dostupné pro širokou veřejnost.
Zde si „na své přišli“ obyvatelé města a České republiky, bohatí šejkové a turistická smetánka bez jediného přerušení od roku 1906. I v dobách proletariátu a všemocné síly lidu, i v dobách říše, tím spíše za Rakousko – Uherské monarchie věděli, co má pro národ a pro místně životadárný turismus svoji hodnotu a nejvyšší cenu. Je to zdraví a ozdravné působení přírodního zdroje a umu zkušeného personálu. Tak je tomu dodnes i přes všechna úskalí.
Těmi základními úskalími je neutuchající zápal těch či oněch politiků tento výjimečný provoz utlumit, udusit, prohlásit za neživota schopný a zobchodovat. Ať již tento „obchod“ nazývají jakkoli vznešeně – „koncesní řízení“, „vstup strategického partnera“, „spolupráce s investorem“…..všechny již proběhnuté modely vždy ukázaly, že kombinace vnějšího obchodníka a poskytování veřejných služeb široké vrstvě obyvatelstva nejdou dohromady.
Jednomu jde striktně o zisk, druhému má jít o zásadní službu veřejnosti v prevenci zachovávání zdraví a jeho navracení po nemocech a úrazech a o zhodnocování veřejného majetku.
Fatální je pro provoz Alžbětiných lázní doba covidová se svými opatřeními proti šíření virové infekce.
V lednu a únoru 2020 se nám podařilo zvýšit příjmy v průměru o 250tis měsíčně oproti roku 2019 a to zejména s cílenou prací se zahraniční klientelou. Přišel březen a propad. Nikoli však v naší činnosti, ale v příjmech. Vždy poskytujeme jen tu péči, kterou v rámci omezení můžeme. Vyplývá z toho téměř permanentní uzavření bazénového komplexu, solné jeskyně a společenského sálu. Po většinu roku jsem mohli poskytovat „jen“ ambulantně rehabilitační péči, ale nikdy jsme se zcela neuzavřeli. V průběhu roku stoupal kontinuálně zájem občanů města, regionu a celé České republiky. V období hlavní sezony nás tak v roce 2020 navštěvovala podobná množství klientů jako v předchozích letech.
Tito ale povětšinou přímo reflektují to, že poskytujeme zejména veřejnou službu. Jedná se totiž o abonenty zdravotních pojišťoven s doporučeními odborných lékařů a naší lázeňské lékařky, paní MUDr. Maulenové.
Tedy služba a ne byznys. Ale o to by asi mělo jít především že? Nebo že by tomu bylo pořád jinak? Vedení města je stále před nelehkým úkolem. Při propadu příjmů vkládat do všech kontinuálně natažených rukou patřičné obnosy. Svoje chce dopravní podnik, KSO, KV Aréna s.r.o., ostatní organizace města, sportovní kluby, spolky a organizace potřebující podporu města ke své činnosti, opravy, rekonstrukce, investice…a jak si v tom všem mají vydobýt své postavení jediné a poslední veřejné lázně. Asi začít by se mělo cestou stanovením priorit.
Jsme město autobusů, filharmonie, sportu, rozbitých chodníků? Ne. Jsme lázeňské město. A právě navzdory dosavadním trendům je třeba toto glorifikovat. A jak zásadní jsou pro lázeňské město lázně? No asi jako pro průmyslové město fabrika. A asi není třeba zmiňovat, že toto nemůže město nechat na hotelovém byznysu. Ten musí být nastaven na byznys, ne na veřejnou službu.
Zkrátka právě teď je třeba přijmout nelehké rozhodnutí pro zachování Alžbětiných lázní s kontinuálním provozem s přistoupením k nutným investicím, na které se dlouhá desetiletí kašlalo, nečekat na spásného investora, který nás zbaví problému, protože ten nás zbaví i veřejných lázní a začít se chovat jako řádný hospodář, který investuje, zhodnocuje pro budoucí přínos.
Je poslední chvíle, kdy rozhodnout mezi jednoduchým a správným. Jsme pro volbu správného. Jednoduchých řešení s příslibem sluncem prozářených zítřků jsou plné všechny reklamy na půjčky, úvěry a obdobné časované bomby.
Stejně je to vždy s usměvavým investorem, co na vás cení vybělené zoubky z vyhlazeného a sluncem ošlehnutého obličeje s gesty Boba Saint-Clara a zlatými rolexkami na zápěstí. Řinou se z něj fráze o synergických efektech pro město, zhodnocení, rychlé návratnosti, vyřešení problémů a by the way Vám face to face nabrífuje všechny pozitiva vyplývající z toho, že vás připraví v podstatě o vše. K těmto řešením se utíkali naši městští hodnostáři poslední dekády a tak nám z celého lázeňství tak tak zbývá pára nad hrncem. Hrnec nám pod rukama kradou a pára pomalu mizí.
A že s tím nic nezmůžeme? Ale ale. Jak dlouho se hovořilo o tom, že to nejde. Že jsou Alžbětiny lázně za zenitem a na investice není? Podívejte se na přípravy oprav, komplexní revitalizace a dílčí projekty připravené k realizaci.
Z předsedy představenstva, Ing. Václava Benedikta, si všichni dělali blázny, když jim tvrdil, že to postupně půjde. A hle, první opravy probíhají, letos začne výměna oken (403 na fasádách, 102 na střeše) a s tím přijde obrovská energetická úspora. Projektuje se kompletní oprava krovu a střešního pláště, který je původní k roku 1906, jako mnohé na budově. Bude připraveno na realizaci pro rok 2022. Do konce roku bude předložen komplexní rozbor plánu provozu celé budovy včetně finanční analýzy. K tomuto strategickému dokumentu přispívají věhlasní odborníci z vysokých škol a dlouholeté praxe. Je zpracován kompletní soupis oprav, rekonstrukcí a obnov. Vše k postupné relizaci.
Podívejte se na množství perfektně odvedené práce a služeb našim klientům. Tisíce lidí, kteří si zde uchovávají zdraví. Ještě mnohem více těch, kteří se díky zdejší péči vracejí k plnohodnotnému životu po závažných onemocněních a fatálních úrazech. V Alžbětiných lázních je profesionální personál, s mnohdy desítkami let odvedené práce.
Pokud to není jedno ani Vám, zapojte se do soutěže, navštivte webovky www.spa5.cz, obraťte se na vedení společnosti (vaclav.benedikt@spa5.cz), projevte svůj názor. A nebo ještě lépe přijďte s návrhem, jak pomoci. Jedině společně můžeme dojít pozitivní změny.
Zajímá nás:
- Jak by se Vám líbilo, kdyby jste mohli svoje rodiče, prarodiče svěřit odborné lázeňské péči a prodloužit jim tak život?
- Jak by se Vám líbilo, kdyby tato veřejná služba byla i nadále dostupná prakticky všem?
- A co byste říkali, kdyby tato tradice zanikla?
- Myslíte si, že by lázeňské město se 650ti letou tradicí má mít vlastní veřejné lázně?
- Myslíte si, že na lázeňství postačí hotely se svými soukromými provozy?
Autoři: Asset Media
Zdroj: denik.cz