Přínos posledních tradičních městských lázní nejen v době pandemické krize.
V důsledku nastolení nouzového stavu a s tím souvisejících vládních opatření došlo postupně v AL k uzavírání poskytovaných procedur. Dne 13. března 2020 byl uzavřen provoz celého bazénového komplexu a solné jeskyně, od 16. března byl zavřen provoz všech procedur pro veřejnost s výjimkou poskytování léčebně rehabilitační péče a dále do 19. března proběhla již předtím nasmlouvaná léčebně rehabilitační péče pro Třinecké železárny. (Vzhledem k situaci byl turnus ukončen o 2 dny dříve a další 2 turnusy byly zrušeny a přesunuty na srpen.) Ve dnech 21. až 24. března byla budova Alžbětiných lázní kompletně zavřena, v následujících pracovních dnech tj. Od 25. března byl omezený provoz od 7.00 do 16.30 hodin, kdy byly ve velmi omezené míře poskytovány rehabilitační procedury a fungoval provoz neurologické ambulance (nájemce). Počet zaměstnanců byl redukován na nejnižší možnou míru k zajištění bazálního provozu. Po celou dobu byl zachován provoz rehabilitace, ale z důvodu sníženého zájmu fungoval přibližně z jedné třetiny, což se postupně zvyšovalo a již během května byly kapacity naplněné. Od 11. května se otevřely tzv. komerční procedury (zejména masáže), ale poptávka byla velmi nízká. Za mzdy za březen 2020 bylo zažádáno na Úřad práce částka 189.324 korun v rámci poskytnutí příspěvku cíleného programu ANTIVIRUS (režim A) a dne 23. dubna došlo k proplacení. Za mzdy za duben 2020 je zažádáno ve stejném programu o 564.409 Kč, zatím nedošlo k proplacení. Celkově došlo k velkému propadu tržeb za samoplátecké klienty – odhadem o 95% (uzavření hranic s Ruskem, nouzový stav, obavy klientů, zákaz poskytování komerčních procedur do 11. 5. 2020) a také za výkony zdravotních pojišťoven (cca o 30%) .
A co teď?
V tuto chvíli jsme postupně otevřeli celý náš provoz, zapojujeme se do strategie města na záchranu cestovního ruchu a lázeňství, vstříc potenciálním tuzemským zákazníkům připravujeme akce, lákavé nabídky a děláme vše pro zdůraznění potřeby preventivní lázeňské péče, ne jen wellness, protože bohužel u nás není tento trend obvyklý. Doposud byl český klient naším návštěvníkem až po prodělané nemoci, úrazu s civilizační chorobou a s omezením v životě. Takovým klientům v maximální možné míře vracíme možnost prožívat dále plnohodnotný život. Ovšem prevence, to je naší největší silou. K civilizačním chorobám, úrazům z přepracování, stresu a neuvolnění dojít nemusí. Reprezentujeme 650 let starou tradici a ojedinělost našeho města na celém světě. Ing. Václav Benedikt, předseda představenstva MUDr. Stanislava Maulenová, ředitelka
Odpovědi na nejčastější otázky
Jsou Alžbětiny Lázně uzavřené po celou dobu krize?
Ne. Společnost Alžbětiny Lázně, a.s. samozřejmě respektovala veškerá nařízení vlády v souvislosti s uzavřením většiny provozů (bazén, sál, prodej procedur a služeb), ale využili jsme možnosti poskytovat ambulantní léčebně rehabilitační péči a tak jsme tak činili. Byli jsme tak jediným rehabilitačním zařízením v kraji, které plně fungovalo.Pravdou je, že v omezené míře,protože zejména starší pacienti se obávali nákazy a svou rehabilitaci často přerušovali nebo rušili. Dále u nás fungoval provoz odborných ambulancí- neurologické a gynekologické.
Propustili jste svoje zaměstnance? A kolik?
Ne. Nepropustili jsme žádného zaměstnance. Máme velice úzký kolektiv schopný nadlimitních výkonů. Vážíme si jejich odváděné práce a nebýt jich, nebylo by tu o čem mluvit. Náš provoz má naopak kapacity na rozšiřování své činnosti až po již několikrát přetřásanou vizi centrálních lázní města jakožto výkladní skříně karlovarského lázeňství. Máme být právem na co hrdí a je jen naším úkolem a cílem přes 600 let staré tradice uchovat a dále rozvíjet. Bez lidí, kteří to vnímají stejně, neuděláte nic.
Drželi jste tedy zaměstnance na 60% mzdy doma?
Ne. Jsme za naše zaměstnance zodpovědní. Víme, jak fatální situace může nastat pro člověka, který je 2-3 měsíce se 60% mzdy. Může se tak dostat do naprosto ohrožující situace. Nemusí se mu podařit zabezpečit si základní potřeby, jako je bydlení, strava, zázemí rodiny. Proto jsme od začátku prověřovali, jaké jsou možnosti v rámci vládou uváděných podpor a náhrad a snažili jsme se tyto programy využít. Nakonec se nás týkal jediný, ale zásadní, úhrada 80% mezd zaměstnancům, kterým jsme propláceli 100% mzdy v provozech, které musely být vládním nařízením uzavřeny, a nebo 60% mzdy tam, kde není možnost zajistit plnou obsazenost procedur ,tudíž plné pracovní vytížení z důvodu krizového stavu.
Nehrozí vám trvalé uzavření nebo prodej?
Hrozbu prodeje Alžbětiných lázní jsme pod patronací vedení města Karlovy Vary zapudili již v počátku úvah o budoucnosti našeho provozu. Považujeme za strategicky nezbytné, aby Město mělo možnost určovat budoucnost svého lázeňství a aplikaci svého výjimečného léčivého přírodního zdroje – termominerální vody – přímo. Město se nemůže omezit jen na prodej vřídelní vody podnikatelských subjektům. Toto je otázka veřejného majetku, tradic a budoucnosti, ve Varech se snad již v minulosti prodávalo dost. A prodat poslední lázně? To rozumně uvažující člověk nemůže vyslovit.
A máte vůbec představu co dál?
To si pište. V souladu s dikcí vedení Města, s pomocí a patronací hlavního akcionáře, rady města a zastupitelstva města přinášíme plány a návrhy k možné budoucnosti Alžbětiných Lázní, a.s.. Předložili jsme radě města žádost o možnost vypracování souhrnu budoucího plného provozu lázní. K tomu jsme získali ke spolupráci odborníky na obory lázeňství, cestovního ruchu, architektury veřejných budov, přírodních léčivých zdrojů a podobně. Tento plán má určit co, za jak dlouho a za kolik peněz má v Alžbětiných Lázních být, aby to mělo nejvyšší dosah a efekt ve městě, regionu, v cestovním ruchu. Tu budoucnost připodobňujeme k Friedrichs Bad v Baden Badenu. Dále jsme připravili programy na postupnou revitalizaci objektu. Od obvodového pláště s výměnou všech oken, kompletní rekonstrukci střešního pláště a střechy a další. Teď jsou před realizací první vlastní opravy z prostředků, které nám k tomu vedení města vyčlenilo. Touto cestou to doopravdy půjde. Kde je vůle, je i cesta.
Nestačí na „lázeňství“ hotely ve městě?
Ne. I když většina hotelů byla po roce 1989 a po rozpadu Státních lázní nucena udělat si vlastní balneo/wellness provozy, ty nemohou nikdy nahradit komplexní péči lázeňské budovy rozsahu Alžbětiných lázní. Hoteliérům se nemůžete divit. Za prvé je to super byznys, za druhé lázně mizely a kdo mohl zaručit nabídku kvalitní lázeňské péče do budoucna? My definujeme cestu společného rozvoje veřejného sektoru spolu s tím podnikatelským na základě vzájemné potřeby. Nechceme být hotelům konkurencí, zbavili jsme se tak úvah z minulosti, že by Alžbětiny lázně měly mít vlastní ubytování.
Zdroj: Karlovarské radniční listy