Pokusíte-li se pochopit, co Alžbětinky znamenají pro současnost, pochopíte hodně z minulosti. Pochopíte-li minulost, můžete se poučit pro budoucnost.
Alžbětiny lázně jsou v současnosti jediným místem v Karlových Varech, kde doposud žije pravá lázeňská tradice Varů u Lokte z dob Václava Payera. Lékaře, který první „předepsal“ způsob karlovarské lázeňské péče na základě znalostí potřeb pacienta a na základě pochopení výjimečných přírodních podmínek a darů, které jsou nám propůjčeny jen zde. Jinde na světě tomu tak není. Je tomu na rok přesně 500 let, co se začalo se způsoby působení na člověka tak, jak je ještě dnes známe a používáme. Je to právě po pěti stech letech, kdy rozhodujeme, bude-li tento unikát jen minulostí ve vzpomínkách, či živou realitou pro budoucnost.
Zní to nadneseně …“poslední historické lázně“…“jediné veřejné městské lázně“…“fenomén Alžbětiny lázně“…“tradice, hodnoty, historie, patriot, genius loci, poctivost…“, zní to nadneseně při vnímání běžných každodenních starostí a problémů, zní to nadneseně při covidu, válce, při drahých pohonných hmotách, při dražším jídle a o to víc to všechno volá na každého člověka „Napříč staletími tu byli mor, války, genocida, strach, hlad a útisk, ale co vždy Vary vyzvedlo z popela, co je vždy vyvedlo do zářné budoucnosti? Jejich unikát – lázně.“ Lázně a na ně navazující drobný průmysl, služby všeho druhu, výuka a věda, vše napojené na životní sílu místa. Tak jako má kováře živit výheň, pekaře pečení a krejčího šití, tak mají lázně žít z lázeňství.
Dříve byl každý od malého dítěte veden k rozeznávání dobrého od zlého, k hrdosti ze svého určení a ze své podstaty, k touze po vědění, k hodnotám, které podporují lidskost, morálku, k lásce ke své domovině a k otevřenosti k hostům a trpícím. To všechno vychovávalo na každém místě na zemi člověka, který pochopil unikát svého domova, byl na něj hrdý a ten se snažil dle svých možností podporovat. Dnes jsme to my, kdo to má za úkol – pro budoucnost. Kdyby ti před námi nemysleli na budoucnost, nebyla by naše přítomnost. Proto i my tvořme budoucnost. Budoucnost takovou, aby ti po nás mohli říci, „Jsem z Karlových Varů, jedinečných lázní na celém světě s rozvíjející se tradicí a s neutuchajícím životem a jsem na to hrdý.“
Pokud někdo ve své cestě uhnul za blýskáním penízků, za hromaděním, utrácením, pořizováním a lehkým předváděním se bez nutnosti práce na obsahu, ten toto hned vnímat nebude. Možná se i pousměje, odfrkne si povzneseně, protože milion na účtu, blýskavá cingrlátka, to vše má pro něj vyšší hodnotu než čest, um, víra, nezdolnost a pokora. Jednou jsem slyšel úžasný monolog: „Takový chytrý člověk a nechá mne peklu napospas, pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu, to je bída…jak může člověk zradit člověka.“ Jak může člověk zradit sám sebe, své okolí, své město.
Alžbětiny lázně jsem převzal s podporou vedení města v čele s paní primátorkou v roce 2019. Odřené, vyždímané, přiškrcené, ale přesto s plnou kvalitou služeb s neskutečně oddaným, pracovitým a odborně zdatným personálem. V každém jednom z nich hoří plamínky naděje.
Po krátké rekapitulaci minulosti jsem ihned započal s přípravou následných kroků, které se začaly předkládat od září 2019.
1) Přijetí usnesení zastupitelstva města o zachování veřejných městských lázní v provozu města s jeho podporou.
2) Strategie Snadná cesta do lázní. Od propojování organizací města poskytováním si benefitní péče a služeb, přes výuku od mateřských škol přes základní, po střední a vysoké. Jak rád uvádím od tvorby patriotů – „načuchávání si lázní“, po výuku v oborech, které možno lze poté ve městě a v lázních uplatnit. Z toho plyne jasná strategie podpory začínajících rodin pro možnost uplatnění ovšem v nutné podpoře bytové politiky města. Máš tak kde pracovat, kde dobře a výhodně bydlet, je tam kvalitní životní a kulturní prostředí, chceš tam žít a vychovávat rodinu a ne se stěhovat. Dále rozvoj vědy a výzkumu přímou aplikací na provozu Alžbětiných lázní.
3) Zapojení Alžbětiných lázní do inovačních platforem balneologie a lázeňství Karlovarského kraje a to nejen jako aplikační garant výzkumu, ale také jako kulturní zařízení a propojovatel soukromého a veřejného sektoru ke vzájemné potřebě.
4) Přijetí partnerské smlouvy mezi Vysokou školou ekonomickou v Praze a Alžbětinými lázněmi. Zde je připraven program odborných stáží studentů v Karlových Varech, příprava ekonomických strategií a rozborů strategií města. Prvním počinem je finanční analýza připravované revitalizace Alžbětiných lázní – generel komplexního využití. A dále je to spolupráce na získávání dotačních podpor. První realizací je podpora od Ministerstva průmyslu a obchodu na výměnu oken.
5) Komplexní plán celkové revitalizace
Generel komplexního využití Alžbětiných lázní včetně finanční analýzy s plánem reálné proveditelnosti a uplatitelnosti v několika modelech. Tento celkový plán právě čeká na přijetí zastupitelstvem města se schválením prvních kroků dopracování projektu, aby mohla celá akce začít od definice finančních zdrojů.
6) Dílčí projekty
Výměna všech oken na budově – 403 po obvodě, 102 na střeše. Tento projekt je v současné době v realizaci. Projekt rekonstrukce krovu a střešního pláště, který je ve stavu postavení objektu v roce 1906. Realizované opravy kabin vřídelních koupelí „Sissi“, opravy chodeb v suterénu, nová elektro rozvodna, server, software pro správu celého provozu, obnova vybavení apod. Dále již předložený projekt na rekonstrukci vstupní haly a navrácení do původní historické podoby. Realizace energetických úspor využitím geotermální energie, levným nákupem energií, přípravou VN trafostanice, solárního ohřevu TUV na střechách do dvora apod. Připravených projektů k realizaci je mnoho. Teď je čas shánění podpory k jejich realizaci.
7) Kulturní Alžbětiny lázně
Soustavná podpora konání tradičních ale i nových kulturních a společenských akcí v budově. Nově Folklórní festival Dyleň, podnikatelské inkubátory, akce Institutu lázeňství a balneologie Karlovarského kraje, pořádání plesů a večírků, doposud nerealizované Rockové lázně, tradičně pak Mistrovské pěvecké kurzy Antonína Dvořáka, Nejdlův historický seminář, taneční, akce Festival vína a další.
8) Propojování Alžbětinek s vysokými školami
V přípravě je marketingová spolupráce se ZČU v Plzni. Již fungující, nebo právě rozjížděné stáže studentů VŠE v Praze. Projektová příprava Fsv a Fa ČVUT v Praze. Příprava spolupráce s několika dalšími vysokými školami.
9) Partnerská smlouva s městem
Spolu s generelem komplexního využití Alžbětiných lázní je v tuto chvíli připravena k předložení dohoda o spolupráci mezi městem a Alžbětinkami. Tato má podpořit ten fakt, že Alžbětiny lázně poskytují odbornou rehabilitační a lázeňskou péči formou veřejné služby a to jako jediné v regionu. Tato jasně stanovuje závazek lázní tuto péči v maximálním rozsahu a kvalitě poskytovat a město zavazuje v tom, že je nenechá padnout.
10) Spolek přátel Alžbětiných lázní
V komunikaci s významnými umělci a veřejně známými osobnostmi spojenými s Karlovarskem je připraven zrod občanské iniciativy, spolku za záchranu a pro podporu Alžbětiným lázním. Hlavním milníkem této iniciativy je tolik potřebné navrácení vazby obyvatelů města s lázeňskou zónou a uvědomění si, že město je tu pro své obyvatele a jim nabízí svoji výjimečnost v podobě veřejných lázní. Dále jde o iniciativu zodpovědnosti v každém jednom z nás. Nikdo za nás nic neudělá.
… a další bych si s dovolením nechal pro sebe. Připravuji několik realizací, spoluprací, kterými ještě více podpoříme prestiž Alžbětinek a jejich rozvoj. To však až na příští rok, pokud po volbách budu v této činnosti moci pokračovat. To je již na voličích.
Jelikož jsme zabránili několika prodejům a uzavření Alžbětinek, stále apeluji na každého, komu nejsou Vary lhostejné. Mezi jednoduchou a správnou cestou volme tu správnou. Jak by řekl pan Werich: „Je to sice dál, ale zato horší cestou.“, nakonec ale zjistíme, že to byla správná volba.
Ing. Václav Benedikt, předseda představenstva Alžbětiny Lázně a.s., zastupitel statutárního města Karlovy Vary (hnutí ANO 2011), rodák a patriot.
04/2022
Zdroj: pr.denik.cz