Jsme tu a opět se ptáme Ing. Václava Benedikta, předsedy představenstva Alžbětiných lázní, jestli je možné realizovat jeho vize na záchranu posledních veřejných lázní v Karlových Varech. V rozhovoru si probereme, co všechno je připraveno k realizaci teď a pro budoucnost.
Kolik na to všechno máte času?
Alžbětiny Lázně ho mají rozhodně více než já. Prokázaly to svým mnoha desetiletí trvajícím čekáním na pozornost a investice, které zasluhují. Personál AL má času rozhodně méně, protože i přes všechny snahy není doposud úsilí a kvalita jeho práce ohodnoceno tak, jak by zasluhoval. To ovšem nenechám bez povšimnutí. Já mám zatím čas, pokud vše nezmění nenadálá událost do komunálních voleb 2022. Co bude po nich, je ve hvězdách.
Času není mnoho, jste spíš optimista nebo pesimista?
Vždy očekávám raději to nejhorší, abych byl případně příjemně překvapen, ale nepřestanu živit naději.
Jaké jsou plány a kam Alžbětiny lázně směrujete?
Jsme v symbióze s vedení města předložit ještě do konce roku komplexní studii resuscitace AL. Tedy ucelenou přípravu do kdy za kolik a co se bude provozovat v Alžbětinkách. Našim cílem je vrátit Alžbětiny lázně do co nejbližší původní podoby vřídelních a slatinných lázní a vytvořit tak nejlahodnější sousto na menu karlovarského lázeňství. Modelem jsou nám lázně v Budapešti nebo FriedrichsBad v Baden-Badenu. Tato vize by měla být naplnitelná dílčími etapami dle finančních a technických možností.
Co konkrétně je v tuto chvíli připraveno k realizaci?
V tuto chvíli jsme připravili možnost financování projektu výměny oken, kde vypisujeme výběrové řízení na dodavatele stavby s realizací na přelom roku 2021 a 2022. Tak provedeme první větší realizaci oprav na objektu Alžbětiných lázní za posledních 50 let. Následovat bude kompletní rekonstrukce krovu a střešního pláště, na kterou převezmeme projektové dokumentace ještě do konce tohoto roku. Dále připravujeme dílčí opravy jako každý rok. Teď se jedná o bazénový komplex, výměny dosloužených zařízení na objektu apod.
Jak v tom vše vnímáte personál Alžbětiných lázní?
Každý jeden z nich od údržbáře, uklízečku přes celý balneo provoz, jejich vedoucí až po paní ředitelku, jsou v tuto chvíli nepostradatelnými v udržení karlovarské lázeňské tradice a to bez nadsázky. Uvědomuji si, že jejich úloha není jednoduchá a svým způsobem je posláním. Teď je však nutní investovat do prostředí, ve kterém svoji práci odvádějí, aby tím lépe mohla vyniknout jejich profesionalita.
Vidíte možnost záchrany karlovarského lázeňství ruku v ruce se záchranou Alžbětinek?
Rozhodně ano. Alžbětinky jsou jediným historickým veřejným lázeňským provozem, který funguje kontinuálně od doby vzniku v roce 1906. I když se minulá vedení města k lázním chovala velmi macešsky a provoz se hodně omezoval, máme právě s Alžbětinkami výjimečnou možnost zažít tradiční symbiózu přírodních léčivých zdrojů s moderními metodami, umem odborníků, kteří v lázeňství mnohdy působí několik desítek let. Tím víc si uvědomujeme, jak obrovskou zodpovědnost za budoucnost karlovarského lázeňství máme. Ukázal to i rok 2021, kdy při všech omezeních byl provoz Alžbětinek jediným ambulantním rehabilitačním centrem, které i kontinuálně pomáhalo všem svým klientů k možnosti plnohodnotně žít.
A co je tedy dlouhodobě největším nepřítelem Alžbětiných lázní?
Lhostejnost, vlastnost, která může obecně všechny nás jako lidi přivést ke zkáze. Je to tatáž lhostejnost, která dovolí přihlížejícím nechat výrostky tlouct do bezmocného důchodce. Tatáž lhostejnost, která dovolí některým politikům, aby více než veřejné blaho jim svěřené vnímali vlastní náplně.
Jak je to s politickou podporou dnes?
Jakožto koaliční zastupitel jsem součástí dnešního vedení města a tak v symbióze v rámci koalice hledáme cesty možné záchrany. Není to cesta jednoduchá, ale správné musí zvítězit nad jednoduchým. Jako zásadní také vnímám pochopení toho, že již dnes reálně Alžbětiny lázně poskytují lázeňskou péči formou veřejné služby a to jako jediné.
A co potenciální zájemci o koupi Alžbětiných lázní? Zmizeli?
Staří zmizeli, noví přibyli. Jsou tací, které neustále nepřestane lákat myšlenka prodeje posledních hodnot, které město vlastní. Vždy to má podobné jmenovatele, jako že město nemá nic vlastnit, město nemá nic provozovat, nemá podnikat a to až k tomu že vše vyřeší neviditelná ruka trhu. Pokud by došlo k prodeji posledních městských lázní, spadla klec. Držme se usnesení zastupitelstva města ze září 2019, kde jsme schválili závazek zachování veřejného lázeňského provozu v Alžbětiných lázních s podporou města. Pokud se však nerozhodneme, že by Karlovy Vary lázněmi být neměly.
Zdroj: pr.denik.cz